Vrty pro tepelná čerpadla

Vrty pro tepelná čerpadla

Teplo je odebíráno ze sondy, která je umístěna do předem provedeného vrtu. Sonda je provedena z Polyetylenového materiálu a tvoří uzavřený okruh, v němž koluje nemrznoucí směs, aby bylo možné odebírat teplo i při podchlazení okolí sondy pod bod mrazu. Vrty pro tepelná čerpadla vykazují běžné pracovní teploty od 15°C, a to na začátku topné sezóny, až k teplotám pod bodem mrazu ke konci topné sezóny.

 

 

Délka vrtů a charakter podloží

 

Délka sondy je závislá na velikosti topného výkonu stroje a na ostatních potřebách tepla v domácnosti (ohřev užitkové vody, ohřev bazénu). Je také důležité znát charakter podloží. Je-li podloží s velkým výskytem spodní vody, lze vytvořit zhruba poloviční vrt pro tepelné čerpadlo oproti velmi suché nesoudržné zemině. Při dimenzování vrtů se uvažuje měrný výkon jímání v rozmezí 30 – 100 W/m hloubky.

 

Délky vrtů pro tepelná čerpadla se tedy pohybují v řádech desítek metrů a je li potřeba délku větší než řádově 120 m je potřeba provést několik vrtů, které jsou pak v rozdělovači a sběrači sloučeny a přivedeny k tepelnému čerpadlu. K regeneraci odebraného tepla během topné sezóny zde dochází geotermálním teplem a slunečním zářením.

 

 

 

Výhoda vrtů

 

  • dobré parametry topných faktorů
  • malá náročnost na prostor (musí být zajištěn přístup pro vrtnou soupravu a lze vrtat téměř všude).

 

 

Nevýhody vrtů

 

  • cena – běžná cena vrtání se pohybuje řádově okolo 1000,- Kč/m délky
  • nutnost zajištění stavebního povolení na vrty pro tepelná čerpadla a s tím spojený úřednický šiml – ne všude však je stavební povolení nutností
Mám zájem o vrt pro TČ
To mě zajímá
 

Chcete studnu, nebo vrt?

Napište nám a my se vám ozveme v co nejkratším termínu.
Vyplňte prosím všechna pole označená hvězdičkou
E-mail není ve správném formátu
Vaše zpráva byla úspěšně odeslána.
Prosíme potvrďte Váš souhlas se zpracováním Vašich osobních údajů
Vaše zpráva se právě odesílá
Odeslat